Zarządzanie, finansowanie, doradztwo
Zadzwoń do nas: 12 311 98 59

4 proste zasady jak dobrze zarządzać swoimi wierzytelnościami

4 proste zasady jak dobrze zarządzać swoimi wierzytelnościami

4 proste zasady jak dobrze zarządzać swoimi wierzytelnościami

4 proste zasady jak dobrze zarządzać swoimi wierzytelnościami

Zasada 1  – trzymaj rękę na pulsie

Twoi klienci muszą wiedzieć, że troszczysz się o swoje pieniądze. Brak rozliczeń w terminie jest takim samym uchybieniem jak brak terminowej dostawy towaru lub usługi. Jeżeli twoi klienci spóźniają się z płatnościami to najczęściej źle to świadczy o ich firmach. Firma dobrze zarządzana zawsze płaci w umówionym terminie. Nie daj o sobie zapomnieć, przypominaj się i bądź uprzejmy ale stanowczy.

Zasada 2 – ubezpiecz należności

Ubezpieczyciel nie lubi wypłacać za szkody, a jeżeli już musi to potem chce odzyskać swoje pieniądze. Dlatego też ubezpieczając swoje należności zyskujesz naturalnego sojusznika, który będzie monitorował Twoich klientów, ostrzegał Cię przed niewiarygodnymi partnerami oraz twardo dochodził wierzytelności na wypadek szkody. Oczywiście nie zrobi tego za darmo – ale uwierz mi, taniej jest się ubezpieczyć aniżeli ponieść szkodę.

Zasada 3 – zabezpiecz sobie stronę prawną

Kiedy dochodzi do windykacji należności to przede wszystkim należy wiedzieć czy wierzytelność jest bezsporna czy sporna. Jeżeli zrealizowana dostawa zgadza się z zamówieniem, jeżeli ilość i jakość towaru lub usługi nie była kwestionowana, jeżeli są dokumenty potwierdzające dostawę i odbiór – to masz sensowną pozycję do dochodzenia swoich roszczeń. Jeżeli jednak dostawom towarzyszyły niejasne umowy, na fakturach pojawiały się niewłaściwe adnotacje  lub uwagi, klient kwestionował cechy produktu itp to sytuacja zaczyna robić się trudna. Najprostsza zasada – zadbać o klarowną sytuację prawną zanim zrealizujesz zamówienie

Zasada 4 – podejmuj działania

Jeżeli zostałeś oszukany, ktoś zamówił u Ciebie towar po to aby za niego nie zapłacić, to nie czekaj, działaj. Zgromadź wszystkie dokumenty, zleć windykację, jeżeli to nie przyniesie rezultatu pozwij człowieka który Cię oszukał. Oszust ma obowiązek naprawić szkodę niezależnie od tego czy jego firma działa pod postacią spółki osobowej czy kapitałowej, czy tez to jednoosobowa działalność.

 

Dobrej jakości wierzytelności to źródło finansowania firmy, im więcej ich masz, tym więcej możesz uzyskać od profesjonalnych dostawców usług faktoringowych

Kontakt

ProEquity Sp z o.o.
ul. Przemiarki 23A/64
30-384 Kraków

Skype: hubert.czajowski
E-mail: hubert.czajowski@proequity.pl
Tel: 600 912 643
Tel: 12 311 98 59